3.Nesil Kahve: Kahve için Yepyeni bir Yolculuk

Yazar: | Kategori: Genel Yorum Yok
3.Nesil Kahve: Kahve için Yepyeni bir Yolculuk

İnsanlık tarihinde pek az şey kahve kadar yer etmiştir aslında. Yüzyıllardır bir kıtadan diğerine, bir ülkeden başka bir ülkeye, bir bardaktan başka bir bardağa alınan lezzet farklı olsa da haz hep aynı olmuş. Son zamanlarda, kahvenin yolculuğunda yepyeni bir sayfa var; 3.nesil kahve. Peki, nedir 3.nesil kahve?

Öncelikle en önemli etmeni nitelikli kahve çekirdeklerinin kullanılarak kavrulması ve demlenmesi. Dünyanın farklı farklı yerlerinden, yetiştirildikleri çiftliklere has özgün aromalara sahip bu kahveler, içenlere bambaşka bir kahve dünyasının kapılarını açıyor. Peki, bu kapıyı açan anahtar nedir? Doğru kahveyi buldunuz, evinize getirdiniz ancak bu sefer üstüne sadece sıcak su ekleyerek keyfini çıkaramazsınız. Çünkü, 3.nesil kahvecilik bilgi edinmeyi, çalışmayı, uykusuz kalmayı, yorulmayı yani kısacası bir hedefe giden yolda çekilmesi gereken her şeyi bu sefer kahve için yaşamanız gerektiğinin habercisidir. Kahve kavurma bir sanattır, İngilizce ’de roast denilen bu terim yeşil çekirdek halinde gelen kahveyi kavurarak öğütüp demlemeye hazır hale getirmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Ama tabii ki, profesyonel ve başarılı kavrulmuş bir kahvenin sadece demleme için gerekli olmadığını, 3.nesil kahve dünyasının temeli olduğunu da unutmamak gerekir.

Gelelim modern bir sanat olarak kabul edilmesine bizce çok az kalmış olan “brewery” yani demlemeye. 3.nesil kahve’cilerde bolca görebileceğiniz ve ilk bakışta ne olduğunu pek de anlayamayacağınız ilginç aletlerin yardımıyla kahvenin aromasının, lezzetinin ortaya çıkarılması. Kavrulmuş kahve’miz chemex, v60, aeropress, cold brew, cold drip, sifon denilen yöntemlerle demlenerek, size yepyeni bir kahve yolculuğuna çıkaracak. 3. Nesil kahve ilk tecrbüenizde kötü kavrulmuş ya da yeterince iyi demlenmemiş bir kahve ile tanıştırıldıysanız alışması ilk başlarda biraz zor olan bir lezzet. Ancak aşk da öyle değil midir, her zaman en tutkulusunu ilk seferde bulamayız.

Tam da bu anda, İzmir 3.nesil kahve duraklarına en son katılan Roast and Found’dan bahsedelim biraz da.. İzmir Bostanlı’da sizlere en iyi Kahve’yi sunmak için yola çıkan Roast and Found 3.nesil kahve’nin tüm gerektirdiklerini fazlasıyla yerine getiriyor. Dünyanın farklı bölgelerinden özenle seçilip getirilen kahve çekirdekleri, bu sanata gösterilmesi gereken saygı ile kavrulup, 3.nesil kahve’yle özdeşleşmiş yöntemlerle demlenmekte. Aradığınız kahve lezzetini bulabileceğiniz Roast and Found aynı zamanda sizi genel olarak kahve, 3.nesil kahve kavurma ve demleme yöntemleri konusunda da bilgilendirebilecek bir potansiyeli sahip. Kahve konusunda aradığınızdan fazlasına ulaşacağınız Roast and Found’da çizgi roman ve figür koleksiyonunu da görmeyi ihmal etmeyin.

Bir Yorum Yaz