Affiliate Programı Nedir

Yazar: | Kategori: Webmaster Yorum Yok
Affiliate Programı Nedir

Affiliate Programı veya Affiliate Satış Programı; web pazarlamacılarıyla reklam verenlerin en çok tercih etmiş olduğu pazarlama ve gelir modellerinden biridir. Affiliate programları yardımıyla yayıncı veya pazarlamacılar bir Affiliate programına kayıt olup, sistem üzerinden aldıkları satış linki veya reklam banner’ı benzeri bir model ile gerekli şartlar doğrultusunda kampanyayı tamamlar ve tamamlamış oldukları her başarılı pazarlama için de belirlenen oran veya fiyat üzerinden gelir elde etme şansına sahip olurlar.

Elinizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirmeniz gereken kazanç modellerinden biri olan Affiliate programlarında kazanmaya başlamak için minimum bütçeye ihtiyaç duyulmuyor olması ve kazanç performansının sizin performansınızla doğru orantılı olması Affiliate programlarını avantajlı birer gelir kapısına dönüştürmektedir.

En Çok Tercih Edilen Affiliate Programları Nelerdir?

Günümüz itibariyle hem en çok bulunabilen hem de en çok kullanılan üç farklı Affiliate programından bahsedebilmemiz mümkündür;

  1. Pay Per Click (Tıklama Başına Ödeme): Bu Affiliate marketing yönteminde sistemden size verilen linke ne kadar çok gerçek kullanıcı çekmeyi başarırsanız o ardan belirlenen fiyat üzerinden gelir elde etme şansına sahip olursunuz. Özellikle web sitesi olan yayıncıların kullanmayı tercih ettiği bu reklam modeli gelir açısından kazancı en yüksek affiliate programı şekillerinden biridir.
  2. Pay Per Lead: (Kampanya Başına Ödeme): PPL modelinde programı sunan taraf yayıncı veya pazarlamacıya belli bir koşul sunar. Bu koşul linke tıklayanların üye olması, anketi tamamlaması, e-posta abonesi olması gibi şartlar olabilir. Bu şartlar her tamamlandığında bir başarılı program gerçekleştirilmiş olur. PPL ancak etkileşimi yüksek oranda yakalandığı taktirde en iyi satış ortaklığı programlarından biridir.
  3. Pay Per Sale (Satış Başına Ödeme): Pay Per Sale ise hem ülkemiz hem de tüm dünyada en çok tercih edilen ve en iyi miktarda kazandıran Affiliate programı şeklidir. Bu düzende kullanıcılara ürün pazarlanır ve ürünün satın alınması sağlanır. Başarıyla tamamlanan her satış üzerinden yayıncı yüzdelik oran yada sabit fiyat üzerinden gelir elde eder.

Hangi Affiliate Programı Daha Çok Kazandırır?

Affiliate satış programlarıyla kazanç sağlamak ilk aşamada insanlara çok kolay görünür. Daha sonradan işin içine girdiğinizde ne kadar zor olduğunu görür ve kısa süre sonrasındaysa elde ettiğiniz ilk başarıların ardından ne kadar kolay olabileceğini keşfetmenizle son bulur. Aslında tüm Affiliate programları oldukça mantıklıdır ve size bütçe sahibi olmadan yada minimum bütçelerle kazanç olanağı sunar ancak en önemli olanı sizin kullanacağınız teknikler ve elinizdeki imkanlardır.

Örneğin PPL modeliyle çok kazanmak için gerçekten yüksek etkileşimli bir web sitenizin olması size avantaj sağlayacakken PPC modelinde yüksek hite sahip bir siteye sahip olmanız daha çok avantaj sağlayacaktır. Tüm Affiliate programları denemeye değer programlardır ve kazanç oranı tamamen pazarlamacı yada yayıncının yeteneği ve imkanlarıyla sınırlıdır

Bir Yorum Yaz