BELARUS VE MİNSK OKULLARI

Yazar: | Kategori: Eğitim Yorum Yok
BELARUS VE MİNSK OKULLARI

Belarus Sovyetler Birliği’nden kopmuş bağımsız bir ülkedir. O yıllardan bu yana sürekli olarak gelişim göstermiştir. Özellikle eğitim alanında büyük atılımlar gerçekleştirmiş ve dünyaca ünlü üniversiteler yaratmışlardır. Bu kapsamda Minsk dil kursu programları gibi yaz okullarını birçok ülke vatandaşı tercih etmektedir. ülkemizden de bu ülkeye yaz programlarına giden çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Bu kurslar temel olarak Rusça eğitimler vermektedir. Rusça’nın daha pratik hale getirilmesi bu okullar sayesinde çok daha kolay ve basit olmaya başlamıştır. Ülkenin ana dili Rusça olmaktadır. üniversitelerde eğitim dili olarak Rusça verilmektedir. Bu ülkede okumak isteyenlerden istenilen ilk temel şart Rusça’yı çok iyi biliyor olunmasıdır. Bu nedenle öğrenciler okullara başvuru yapmadan önce yaz programlarına dahil olmaktadırlar.

Bu okullarda üniversitelere ön bir hazırlık gibi eğitimler verilmektedir. Bu kapsamda Minsk dil okulu ülkede çok ünlü bir okul olmuştur. Eğitim kalitesi çok yüksektir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilerin tercih noktasıdır. Minsk ülkenin başkentidir. En çok öğrencinin bulunduğu şehir olmaktadır. Eğlence ve kültür merkezi olarak bilinmektedir. Ülkemizden Belarus’a seyahat etmek isteyenler için bazı anlaşmalar daha önce ülkeler arasında yapılmıştır. Bunun için azami 30 günlük seyahatlerde sadece pasaportla giriş yapılabilmektedir. Ancak Belarus’da kalma süresi 30 günü aşacaksa bu durumda vize almak zorunlu bir şart olmaktadır. Yaz okullarıda yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir. Bunun için ülkemizden Belarus’a yaz programlarına katılmak isteyen öğrencilerin kesinlikle eğitim vizesi almaları gerekmektedir.

Genel anlamda Belarus dil okulu tercihlerinde bulunan öğrencilerin bir başka amacıda Rusça’nın giderek yaygınlaşması olmaktadır. Özellikle ülkemizde Rus şirketleriyle olan ticaret hacmi her yıl artmaktadır. Bunun için ülkemizdeki şirketlerin Rusça bilen personel ihtiyacı her geçen gün daha önemli bir hale gelmektedir.

Bir Yorum Yaz