E-Ticaret Sitesi Kuracaklar İçin Öneriler

Yazar: | Kategori: Webmaster Yorum Yok
E-Ticaret Sitesi Kuracaklar İçin Öneriler

Ülkemizde herkes bir yol tutturmuş gidiyor. Herkes elinden geldiğince anladığı ve sevdiği işi yapmaya çalışıyor. Bunlardan biri de biz webmasterlar. Kimi haber sitesi açıyor, kimi forum sitesi açıyor, kimi benim gibi blog sitesi açıyor. Hem hizmet vermek hemde ek gelir elde etmek için herkes bir şekilde uğraşıyor.

 

E-ticaret siteleri de bunlardan biridir. Türkiye’de ve dünyada alışveriş siteleri o kadar ilgi görüyor ki yakın bir gelecekte piyasadan normal alışveriş yapma oranlarını geçecek gibi görünüyor. Tabi istatistikler de bu yöndeyken imkanı olan hemen bir ticaret sitesi kuruyor. Tabi kimi tutuyor kimi tutmuyor. Mesela son zamanlarda yeni piyasaya girmiş ama adından sıkça söz ettiren Samsun merkezli firma olan tozlu.com gerçekten büyük başarılara imza atıyor.

 

Çalıştığım kurumda kadınlar deli gibi tozludan alışveriş yapıyorlar. Tabi bunda ulusal kanallarda verilen reklamın etkisi de çok büyük. Eğer sizde e-ticaret sitesi kuracaksanız, bu bilgi ve donanıma sahibim diyorsanız, sizlere birkaç öneri sunmak istiyorum.

 

Tema, Grafik ve Görsel Seçimi

Arkadaşlar bu hatayı sadece e-ticaret siteleri değil çoğu site yapıyor. Bir kere siteniz göz yormayan, sade olmalı. Bazı sitelere giriyorsunuz sitenin kategorileri karma karışık, her yerden manşet fırlıyor, renkler uyumsuz insan içeride kayboluyor. Yani çok itici duruyor. Sitede çok manşetin olması veya çok özelliğin olması size bir şey kazandırmaz.

 

Sade bir tema kategoriler derli toplu olması aranan ürünün hemen bulunabilmesi ve her seyden önemlisi tema görselinin değil ürün görselinin ön plana çıkartılması sizin için daha faydalı olacaktır. Sizler webmaster kafasıyla değil siteye giren Hatice abla, Osman abi kafasıyla düşünerek tasarım yapın. Yani Osman abi siteye girdiğinde ooo ne güzel ajax uyumlu bir manşet ve harika css ile kodlanmış buradan ürün almalıyım demiyor. Ürünün kalitesine, açıklamasındaki iknaya ve fiyatına bakıyor.

 

Kolay Üyelik Sistemi Geliştirin

E-ticaret sitelerine üyelik şart tabi diğer sitelerden farklı olarak daha çok bilgi istenmesi gerekiyor. Hem site güvenliği hem musteri güvenliği için ad soyad, adres, telefon vb birçok bilgiler alınıyor. Tabi bunun yanında yine bazı sitelere üye olmak insanı canından bezdiriyor. Gereksiz o kadar soru soruluyor ki ve bunun yanında yandaki resimde yazanları kutucuğa yazın diyor ulan yandaki resimdekileri ben okuyamıyorum ki kutucuğa yazayım anasını satıyım. Tamam bot muyum değil miyim anlayacaksın ama bunu anlamanın kolay yolunu bulun. En azından yandaki resimdeki yazılar okunsun.

 

Üyeleri zora sokmak size zarar verir. Yine aynı şeyi söylüyorum. Siteye üye olanları kendiniz gibi değil bir Osman abi gibi düşünün. Adam ne anlasın bottan veya başka bir şeyden o yüzden sitenizin güvenliğinden ödün vermeden üyelik sistemini ne kadar kolaylaştırırsanız o kadar faydanıza olur. Bir de sitenize giren kişileri üye olmaya teşvik edin.

 

Ürününüzü Sağlam Pazarlayın

Sitenize bir ürün koydunuz. Bu ürünü detaylı bir şekilde açıklayın. Müşterilerinizin aklında soru işareti bırakmamaya özen gösterin. Ayrıca ürününüzün görselleri de ayrıntılı olsun. Ürünü alacak kişi ürünü her yönden inceleyebilsin. Yine kendinizi müşterinizin yerine koyun. Ben olsam bir ürünü alırken nelerini merak ederim. Yani en iyi yol empati yapın.

 

Müşterileriniz Dilediği Zaman Sizinle İletişime Geçebilsin

Bu en önemli konulardan bir tanesidir. Müşterinizle sürekli iletişim halinde olun ki size olan güveni bir kat daha artsın. Müşteri odaklı çalıştığınızı her zaman onların yanında olduğunuzu hissettirin. Elinizden geliyorsa her türlü iletişim ağını kullanın. Size destek bildirimi ticket atabilsinler, mail atabilsinler, telefonla ulaşabilsinler. Bu durum size gerçekten çok fayda sağlayacaktır.

 

Ödeme Seçenekleri ve Kargo

Zurnanın zort dediği konulardan bir tanesi de bu konudur. Her şeyi yapmışınızdır. Müşteriniz ürününüzü beğenmiş, satın al butonuna bir tıklıyor, kısıtlı ödeme seçenekleri var. Farklı kredi kartlarından ödemeler alın, taksit seçenekleri sunun ve her seyden önemlisi her türlü mobil ödeme, paypal, kredi kartı aklınıza ne geliyorsa sitenizde bulundurmaya çalışın. Tabi kargo olayını da atlamamak lazım. Her türlü kargo seçeneğini sunun ki müşterilerinize yakın kargo firmaları bulunabilsin.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Bu konuyu yukarıdan beğenip yorum atarsanız sevinirim.

Etiketler:, ,

Bir Yorum Yaz