Sony Xperia C5 Ultra (E5553)

Yazar: | Kategori: Mobil Yorum Yok
Sony Xperia C5 Ultra (E5553)

Sony, selfie – özçekim tutkunları için hazırladığı Xperia C3 ve C4 gibi modelleriyle dikkatleri üzerine çekmişti. İki telefonda da ön kameraya önem verilmiş ve ön kısımda flash ışığı konumlandırılmıştı. Sony, şimdi de Xperia C5 Ultra ile karşımızda ve yine gelişmiş özçekim deneyimleri vadederken gelişmiş multimedya deneyimleri de sunmak istiyor.

Tasarım

Xperia C5 Ultra, 8.2mm kalınlıkta ve 187 gram ağırlığa sahip. Kameraları şimdilik bir kenara bırakırsak, cihazın fazlasıyla dikkat çekici bir ekranı var, ki o da 6 inç değerde. Sony, bu telefonunda yanlardan oldukça ince bir çerçeve kullanımı tercih etmiş. Ekran çerçeve oranı yaklaşık %76 seviyesinde, ki telefonu elinize aldığınızda da ekranın büyüklüğünü iyice anlıyorsunuz. En güzel taraf ise, bu büyüklükteki bir ekran, ince çerçeveleri sayesinde tek elde de kullanılabiliyor.

Xperia C5 Ultra, alüminyum çerçeve, arka kısmında da plastik malzeme kullanılarak hazırlanmış bir telefon. İnce çerçevesi “Ekran sağlamlığı için olumsuz bir etki yaratabilir mi?” diye düşünebilirsiniz. Dikkatli baktığınızda, ön tarafta, ekranı saran çerçevelerin biraz da olsa dışarıya doğru çıkık tasarlandığını görüyorsunuz ve böylelikle olası bir darbede çerçevelerin ekranı koruması hedeflenmiş.

Büyük ekran ve ince çerçeve oranının yanında, ön tarafta en çok dikkat çeken bir diğer detay ise, flash ışığıyla birlikte konumlandırılan 13MP selfie – özçekim kamerası. Sony, önceki modellerinde olduğu gibi bu modelinde de ön kısımda fiziksel tuşa yer vermiyor. Sağ yan tarafa baktığımızda, birçok Sony modelinden alışık olduğumuz güç tuşunu, tek parça ses tuşunu ve kamera kısayol tuşunu görüyoruz. Bu tuşlar, tek elde kullanılabilirliği güçlendiriyor.

Sol tarafta da bir kapak yardımıyla gizlenmiş nano sim kart ve microSD kart yuvaları bulunuyor. Plastik malzeme kullanılarak hazırlanan bu kapağın sıklıkla kullanılması durumunda esneme ihtimali var. Bu da kötü bir görüntü oluşturabilir. Önceki Sony modellerinde kullanıcıların bu yönde şikayetleri olmuştu. Yine de Sony, kapağın sağlam bir şekilde yuvaya oturması için birçok bağlantı noktası hazırlamış.

Bir Yorum Yaz