This War Of Mine İnceleme

Yazar: | Kategori: Oyun Yorum Yok
This War Of Mine İnceleme

Doom ve Wolfeinstain ile başlayan Firs Person Shooter (FPS) maceramız artık doruk noktalarında. Savaş teması bu türün en sevdiği şey. Savaş temalı o kadar çok oyun çıkarıldı ki. İlk başlarda hep 2. Dünya Savaşı teması kullanıldı. Bu konuda ciddiyim. Doom’dan tutun Call of Duty’ye kadar. Battlefiel, Medal of Honor ve fazlası bu temayı çok sevmişlerdi. Valve hiçbir zaman onlardan olmadı. Valve hep geleceği düşünüyordu. Portal, Half-Life bunların hepsi gelecek temasına sahipti. (Counter-Strike dışında) Bu oyunların amaçları hep aynı. Kötü adamları vurmak. Başka bir amacımız yok. Oyunun hikayesi, sana verilen görevler bahane… Bu tarz oyunlarda tek bir amacın var, SHOOT THE BAD GUYS! (Altta bununla ilgili espirili bir video bulabilirsiniz)

Her seferinde oyuna başlarken eline bir silah tutuşturulur, böyle böyle sıkacaksın denilir sonra seni oyuna atarlar. Bitti. Bir adam da çıkıp demiyor bu savaştaki sivillere ne oluyor? İşte This War of Mine bunu konu alan tek video oyunu. Pek çok inceleme sitesi ve dergisi tarafından ödüle boğulan bu oyun bence fazlasını bile hak ediyor

2,5D tanımını bu aralar o kadar çok kullanıyorum ki. Fez, Don’t Starve ve bu oyun. Bu oyuna 2,5D demek aslında yanlış olur. Modeller ve dünya 3D. Sadece bakış açımız 2D olarak yansıtılmış. Oynanış olarak kendine has bir tadı var. WASD ile daha iyi kontroller olabilirdi ama yinede oynanışına kötü diyemeyiz. Mause ile tıklama yoluyla nesneler ile iletişime geçebildiğimiz oyun atmosferiyle insanı derinden etkiliyor. Hele ki müziği insanı o kadar çok etkiliyor ki oyun moduna hemen adapte olabiliyorsun. Sanki oynadığın karakterlerden biri gerçekten senmişsin gibi hissediyorsun. Bu kadar iyi müzikleri en son Playstation oyunu olan The Last of Us’ta görmüştüm. Oyunda eksik bulduğum tek şey savaş sistemi ki zaten oyunda o sistemi pek kullanıyor sayılmayız. Far Cry 3’teki yada Tomb Raider 2013’teki gibi sivil başlayıp sonra bir iki kişi öldürdükten sonra havaya girip Rambo’ya dönüşen karakterlerimiz yok. Hatta gereksiz yere insanları öldürürseniz yada çok lazım olmadıkça onlardan çalarsanız karakterlerimiz depresyona giriyor ve o sıkıntılı dönemi atlatamazsa sonunun pek iyi olduğunu söyleyemem. (Evden ayrılmaya kalkışmalarını bir kenara bırak intihara etmeye bile kalkışabiliyorlar) Fakat telaşa kapılmayın, bu oyunda da aksiyon yok değil. Ordu kampları veya haydutların mekanları gibi yerlere girip bir iki kişi öldürerek stres atabilirsiniz. (Dikkat bazı karakterler buna da dayanamayabiliyor.)

 

Oyunun Bosna Savaşından esinlenildiği söyleniyor. Ama oyun boyunca hiçbir Müslüman unsur bulunmuyor. Aynı zamanda  oyunda geniş bir crafting sistemi bulunuyor. Üssümüz zamanla güçlendirerek akşamları olan saldırılardan korunuyoruz. Oyunda bazı karakterlerin alkol bazılarının ise sigara bağımlılığı var. Bunların dışında temiz karakterlerde bulunuyor ama onlarında dertleri bitmiyor. Ayrıca dünyadaki değişimlerden sürekli haberdar olmanız gerekiyor. Bunun içinse bir adet radyo yapmamız gerekiyor. Radyo sayesinde günlük değişimlerden haberdar olabilirsiniz. 3 adet haber kanalı (2 adet haber, 1 adet hava durumu) bulunmakta. Aynı zamanda müzik kanallarıyla da bunalıma giren karakterlerinizin ruh halini düzeltebilirsiniz. Onun dışında gitar yaparsanız karakterleriniz bunalımdan daha çabuk kurtulabilir. (Gitarı çalmayı bilen karakterler var. Eğer karakterlerden herhangi biri gitar çalmayı bilmiyorsa gitar boşa gidecektir.)

 

Hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız ve yeni bir şeyler denemek istiyorsanız This War of Mine tam sizlik bir oyun. Aşağıdaki kutucuk sayesinde Steam üzerinden oyunu alabilirsiniz. Aynı zamanda oyunun ilginç bir ek paketi (DLC) bulunmakta. War Child isimli ek paket 2TL, 18TL ve 31TL olmak üzere 3 farklı fiyata alabileceğiniz bir bağış eklentisi. Bu ek paketi alınca oyununuza ünlü graffiti sanatçılarının graffitileri ekleniyor. Ek paketin asıl amacı ise War Child isimli savaşlardan etkilenen çocuklar için kurulmuş bir vakfa destek olmak. Ödediğiniz her kuruş bu derneğe gidiyor ve bağış yapmış oluyorsunuz. Size önerimiz verebiliyorsanız 31TL’lik olanı ödemeniz. Ama her kuruşun bir değeri vardır derler. Benim vereceğim parayla ne olacak demeyin.

Bir Yorum Yaz