Topraklama Ölçümü

Yazar: | Kategori: Genel Yorum Yok
Topraklama Ölçümü

Topraklama Ölçümü

Toprak yeryüzünde her yerde bulunabilen bir cisimdir. Bu yüzden hayatımız boyunca çoğu yerde karşılaşabiliriz. Bir binanın temeli olabilen toprak, aynı zamanda insanlara besin oluşturabilen de bir mineral kaynağıdır.  Ancak toprak direnci diye bir tabir bulunmaktadır ve elektrik anlamında en çok dikkat çektiği alan budur. Toprak direnci, bir toprağın herhangi bir elektrik akımı sağlayabilmesi için gösterdiği tepkiye denilmektedir aynı zamanda topraklama ölçümü de toprak direncinin ölçümü için kullanılan meger aleti ile ölçülmektedir.

Topraklama Direnci

Topraklama direnci, toprağın elektrik akımı içerisinde bulunduğu tepkiye denmektedir. Elektrik kullanıldığı sırada topraklama direnci devreye girmektedir. Akım ilerlemesi için alan büyük olmalıdır ve alan yeteri kadar büyükse eğer direnç düşerek toprak daha iletken hale gelmektedir. Bu yüzden her topraklamanın bulunduğu alanda iletken akım ile toprağın arasında güçlü bir direnç bulunmaktadır. Bu direnç topraklama ölçümü aleti ile ölçülerek değer biçilmelidir. Eğer topraklama varsa tesisat yeniden değiştirilmelidir. Topraklama olduğu alanlarda büyük problemler yaşanabilir.

Toprak Megeri İle Topraklama Ölçümü

Toprak megeri topraklama ölçümü için kullanılan hassas ölçüm aletidir. Hassas topraklama ölçümündeki asıl amaç kullanılan multimetrelerin hassaslık ayarının sağlam olmasıdır. Megerdeki anahtar 2000 ohm derecesine çıkarılmalıdır ve LED aktif hale getirilmelidir. Toprak direncine bakılır ve eğer düşükse 20 ohm seviyesine getirilir. Çıkan sonuç ise topraklanan yerin toprak direnci göstergesidir.  

Bir Yorum Yaz